فروشگاه اینترنتی سبد آنلاین خرید آنلاین محصولات مجازی صرفه جویی در زمان و هزینه هزاران محصول متنوع و کاربردی درگاه بانکی آنلاین عضو شبکه شتاب 24 ساعت شبانه روز آماده خدمت رسانی به شما هستیم

پاورپوینت مفهوم پایایی و روایی در یک پژوهش

پاورپوینت مفهوم پایایی و روایی در یک پژوهش

عنوان :

پاورپوینت مفهوم پایایی و روایی در یک پژوهش

فرمت :

پاورپوینت - PPT

تعداد اسلاید :

17

شناسه :

871

توضیحات :

پایائی  و روایی در یک پژوهش

چكيده:

•هرگاه دانش فعلی درباره موضوع مورد نظر کافی نباشد، روشهای تحقیق برای افزایش آگاهی از موضوع ، مورد توجه قرار می‌گیرند. امر تحقیق ممکن است بیشتر معطوف به هدفهای مشخصی باشد. از قبیل اثبات یک نظریه منطقی حاصل از آن بوسیله یافته‌های واقعی تائید می‌شود. در بعضی موارد ، ممکن است هدف تحقیق فقط این باشد که پایه‌ای برای اطلاعات بدست آید که بطور دقیق منعکس کننده وضع جاری امور باشد. هدف تحقیق ممکن است بسیار جامع‌تر باشد و نه تنها شامل کسب ادراکی از عوامل عمل کننده در محیط ، بلکه هم چنین شامل تعیین امکانات کاربرد آنها در کنترل یا اصلاح بعضی جوانب یک پدیده باشد.
•اين "تحقيق"  خود در پي علل و زمينه هاي انجام يك تحقيق مناسب و علمي و مطابق با استاندارهاي متقن است و از بعدي ديگر به بررسي مشكلات و آسيب هايي كه در زمينه سنجش روايي و پايايي امكان دارد به يك پژوهش وارد گردد مي باشد و ضمن شناسايي آسيب ها و مشكلات راه حل هايي را نيز پيشنهاد مي نمايد.

 

مقدمه:
•برخي را عقيده بر اين است که علم همان روش است. در هر حال مي توان به خوبي پذيرفت که هيچ علمي فاقد روش نيست و دست آورد هاي هر پژوهش علمي به همان نسبت حائز ارزشند که با روشهائي درست اخذ شده باشند(ساروخاني،1382: 56). از رهگذر پژوهش و تجربه است که نا آزموده در بوته آزمايش قرار ميگيرد و در ژرفناي تاريک نا آگاهي، بارقه روشن اکتشاف و آگاهي تلألو مي يابد.
•واژه ي پژوهش يا "تحقيق"  در لغت به معناي جستجو كردن ، تفحص كردن، خواهان پرده برداري شدن از امري نهان مي باشد.  اما در اصطلاح به هر جستجويي تحقيق علمي اطلاق نمي شود
•پژوهش علمي جستجويي است كه واجد اين خصوصيات باشد:
•1. آگاهانه و هدفمند صورت پذيرد.
•2.  مستدل باشد. چنانكه در عرف اهل علم، ( تحقيق ) به معناي اثبات مساله با دليل و برهان است   
•3.  روشمند عمل باشد.
•4. مستقيما به مساله ي اصلي ( مشكل نظري ) بپردازد. ( به تعبير ديگر، در آن از هر دري سخن به ميان نرود. )
•5.  هدف از انجام آن رسيدن به حقيقت باشد.
•مي توان گفت همه اين 5 اصل،بر يك بنيان اساسي نهاده شده است يعني ملاك" صدقيت ".بدين معنا كه داده هاي تحقيق تا چه ميزان با واقعيت تطابق داشته و فرضيه ها تا چه ميزان به اثبات خواهد رسيد. اين تحقيق به دنبال كشف اين مهم و آسيبهاي احتمالي در راه اثبات فرضيه ها است.
پژوهش علمي چيست؟
•روش معادل فارسي واژه (Method)  مشتق از واژه يوناني rσοО يعني در طول و taεm يعني راه  و  به معناي دقيق "در پيش گرفتن راهي" و يا معين کردن گامهائي است که براي رسيدن به هدفي ميبايد با نظمي خاص برداشت(خاکي،1378 :34)
پژوهش و روش علمي اگر يک چيز نباشند کاملا نزديک و وابسته به يکديگرند(هومن،1386: 23)  "روش علمي يا روش پژوهش علمي، فرايند جستجوي منظم براي مشخص ساختن يک موقعيت نا معين است"(بازرگان ،1376: 43). در نهايت بايد اذعان نمود دستيابي به هدف هاي علم يا شناخت علمي ميسر نخواهد شد مگر زماني كه با روش شناسي درست صورت پذيريد. به عبارت ديگر پژوهش از حيث روش است كه اعتبار مي يابد نه موضوع پژوهش(خاكي‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏،پيشين: 65)
انواع پژ‍وهشهاي علمي
تحقيق بنيادي: پژوهشي است كه به كشف ماهيت اشياء پديده‌ها و روابط بين متغيرها، اصول، قوانين و ساخت يا آزمايش تئوري‌ها و نظريه‌ها مي‌پردازد و به توسعه مرزهاي دانش رشته علمي كمك مي‌نمايد.
تحقيق نظري: نوعي پژوهش بنيادي است و از روش‌هاي استدلال و تحليل عقلاني استفاده مي‌كند و بر پايه مطالعات كتابخانه‌اي انجام مي‌شود.
تحقيق كاربردي: پژوهشي است كه با استفاده از نتايج تحقيقات بنيادي به منظور بهبود و به كمال رساندن رفتارها، روش‌ها، ابزارها، وسايل، توليدات، ساختارها و الگوهاي مورد استفاده جوامع انساني انجام مي‌شود.
تحقيق عملي: پژوهشي است كه با استفاده از نتايج تحقيقات بنيادي و با هدف رفع مسائل و مشكلات جوامع انساني انجام مي‌شود.
در پژوهش­هاي علوم انساني نظر به اينكه هدف اصلي از انجام پژوهش بررسي يک موضوع به روش ميداني است مي­توان گفت پژوهش مذکور از نظر هدف در حيطه پژوهش­هاي كاربردي مي باشد. از سوي ديگر با توجه به اينكه در اين پژوهش از روش هاي مطالعه كتابخانه اي و نيز روش هاي ميداني نظير پرسشنامه استفاده شده است، مي توان بيان كرد كه پژوهش حاضر بر اساس ماهيت و روش، يک پژوهش توصيفي-پيمايشي است.

روايي

وقتی شما وسیله ای برای اندازه گیری یک مشخصه یا ویژگی دارید باید مطمئن شوید :
این وسیله می تواند آنچه که شما می خواهید را اندازه بگیرد. مثلا اگر شما می خواهید میزان رضایت شغلی را به وسیله یک پرسشنامه در یک جمعیت خاص اندازه گیری کنید، باید مطمئن باشید سوالاتی را که در پرسشنامه گنجانده اید با اطمینان بالایی این مشخصه را (رضایت شغلی) به درستی اندازه خواهند گرفت. به عبارتی پرسشنامه ای دارای اعتبار و" روایی" (Validity) است که برای اندازه گیری یک ویژگی کافی و مناسب باشد.

درتعریفی دیگر روایی عبارت ازمیزان انطباق مشاهدات وپرسش های تحقیق باهدف اصلی پژوهش می باشد.آیا داده های گردآوری شده تصویر حقیقی همان موضوع مورد بررسی است یا خیر.زمانی مسئله به وجود می آید که داده های جمع آوری شده ظاهراً حاصل روش پژوهش انجام گرفته باشند.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,700 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file871_1841689_8556.zip115.4k

محبوبترین محصولات